Senegal na krovu Afrike

Fudbalska reprezentacija Senegala po prvi put je osvojila Afrički kup nacija. Oni su u finalu savladali reprezentaciju Egipta, nakon boljeg izvođenja penala. Senegal je ka ovom uspehu vodio sjajni Sadio Mane koji je i proglašen za najboljeg igrača turnira.

Reprezentacija Senegala je dosta slabo krenula na ovom turniru, jer su na startu odigrali dosta lošu utakmicu protiv Zimbabvea, ali su preko penala u 97. minutu došli do pobede. U naredne dve utakmice u grupi igrači Senegala nisu ostvarili ni jednu pobedu, već su odigrali dve nerešene utakmice na kojima je rezultat bio 0:0. Oni su svoju grupu prošli kao prvi, a da im je gol razlika bila 1:0.

U osmini finala Senegal se sastao sa reprezentacijom Zelenortskih Ostrva koje su pobedili rezultatom 2:0. Utakmicu je obeležilo i to da su Zelenortska Ostrva od 57. minuta igrali sa dva igrača manje jer su tad i u 21. minutu njihovi igrači bili isključeni. Senegal je do vođstva stigao u 63. minutu kad je Sadio Mane postigao svoj drugi gol na ovom šampionatu. Tačku na ovu utakmicu stavio je Bamba Dieng u 92. minutu. Dieng je možda i najprijatnije iznenađenje na ovom takmičenju, i sa malom minutažom pokazao je raskošan kvalitet.

Senegal se u četvrtfinalu sastao sa Ekvatorijalnom Gvinejom. Reprezentacija koju sa klupe predvodi Aliju Sise je od samog starta pokazala veću želju za pobedom, pa su tako do prednosti igrači Senegala došli već u 28. minutu kad je strelac bio Diediu. Sa ovim rezultatom se otišlo na odmor, a već u 57. minutu Ekvatorijalna Gvineja dolazi do izjednačenja preko Janika Bujle. Radost Gvinejaca nije trajala dugo, jer do nove prednosti svoju reprezentaciju dovodi Čeiku Kujate u 68. minutu. Konačan rezultat je postavio Ismaila Sar u 79. minutu meča za konačnih 3:1.

Do finala reprezentacija Senegala je došla preko pobede nad Burkinom Fasu. Kad kažem da je rezultat bio 3:1, a da do 70. minuta nije bilo golova, verovatno mi niko ne bi verovao, ali baš je to bio slučaj na ovoj utakmici. Senegal je do prednosti došao tek u 70. minutu kad je strelac bio Abdu Dialo. Samo šest minuta kasnije Senegal povećava prednost preko Dienga, da bi nadu za Burkinu Faso vratio Ture u 82. minutu. Konačan rezultat postavlja Sadio Mane u 87. minutu i vodi svoju reprezentaciju u treće finale ovog takmičenja u istoriji.

Senegal je prvo finale igrao 2002. kada je poražen od Kameruna na penala. da bi 2019. godine, Senegal opet ušao u finale, a ovog puta su izgubili od Alžira.

Senegal je u ovogodišnje finale ušao kao blagi favorit, a to su opravdali i na terenu. Oni su bili puno bolja ekipa i da nije bilo sjajnog Gabaskog na golu Egipta, verovatno bi Senegal rutinski osvojio titulu. Sadio Mane je u 7. minutu imao priliku da donese svojoj ekipi prednost preko penala, ali je odlični Gabanski i ovo odbranio i sačuvao mrežu svoje ekipe. Golova nije bilo ni u regularnom delu, a ni u produžecima pa se otišlo na šutiranje penala. Pred petu seriju penala Senegal samo jednom nije iskoristio šut sa bele tačke, dok su Egipćani bili neprecizni dva puta, pa je Mane imao priliku da donese pobedu svojoj reprezentaciji. On je ovog puta bio precizan i tako doneo prvi trofej Afričkog kupa nacija svojoj zemlji.

Najbolji strelac turnira je bio Vinsent Abubakar sa osam postignutih golova, najbolji igrač je bio Sadio Mane, dok je za najboljeg golmana proglašen Eduard Mendi.