Kralj na travi, Novak ponovo najbolji

Novak Đoković je osvojio svoj sedmi Vimbldon, pobedom nad Nikom Kirijosom rezultatom 4:6, 6:3, 6:4 i 7:6.

Neverovatni Novak Đoković dolazi do novog, sedmog Vimbldona, četvrtog u nizu i ukupno 21 gren slema u karijeri. Pokazao je da može da se izdigne iz svih problema koje je imao i da nastavi trku sa Nadalom za najboljeg ikada.

Krijos je počeo vrlo ne obično smireno i u prvom setu je bio bolji igrač. Dokaz je svakako i da nije dozvolio Đokoviću ni jednu brejk loptu, dok je on iskoristio jednu od dve u petom gemu seta. Najviše problema je Nik imao u tom poslednjem gemu u kom je servirao za set, ali kao i kroz čitav meč, servis mu je pomogao da prebrodi probleme.

Od starta drugog seta Novak je bolje i prepoznatljivije odigrao, a to se isplatilo u četvrtom gemu kad je došao do brejka bez izgubljenog poena. Novak je nastavio u odličnom ritmu sve do devetog gema kad je servirao za set. Novak je u ovom gemu uspeo da spasi četiri brejk lopte, a zatim da iskoristi svoju prvu set loptu i da izjednači.

Već u prvom gemu trećeg seta, Nik se suočavao sa brejk loptama. Uspeo je da sačuva servis. Ovaj set su obeležili sigurni servis gemovi servera i najverovatnije bi se otišlo u tajbrejk da se Kirijos nije samouništio u devetom gemu i poklonio Đokoviću brejk. U narednom gemu Novak potvrdio brejk i došao na set od titule.

I ako je delovalo da se Australijanac neće podići posle takvog kraja drugog seta, on je odigrao još sigurniji set u kom nije Novaku dao ni jednu brejk loptu, kao i Đoković njemu. Otišlo se u tajbrejk u kom nije bilo neizvesnosti ni trenutka pa je Novak dobio tajbrejk sa 7:3.

Posle meča Krijos je imao šmekerske reči za Novaka: „Da, on je na neki način bog, neću da vas lažem. Najpre čestitke Novaku, ti si ovo već osvajao, ne znam ni ja koliko puta. Hvala svim skupljačima lopti i linijskim sudijama, iako imamo težak odnos, ali hvala svima napravili ste ove dve nedelje posebnim u mom životu.“

Ni Novak nije ostao dužan: „Nik, vratićeš se sigurno, ne samo ovde već i na nekom drugom gren slemu. Mnogo te poštujem ti si fenomenalan igrač i sportista. Godinama si slušao da si talentovan, sada se sve poklopilo. Nikada nisam mislio da ću reći ovoliko lepih stvari od tebi. Sada je zvanično bromansa.“

Đoković će nažalost od ponedeljka biti sedmi igrač na svetu zbog političkih odluka koje su donesene u poslednjih mesec dana. Novak je izgubio veliki broj poena, a ukoliko mu ne dozvole da ode na US open, vrlo moguće da ispada iz deset najboljih.